LHS Athletic Hall of Fame

The Liverpool High School Athletic Hall of Fame was established in 1987 to recognize individuals who have excelled in athletics, either as athletes, coaches or special contributors.

Honorees are listed by year on induction.

For more information about nominating an individual, visit the LHS Athletic Department Web site.

1987-1989 1990-1999
2000-2009 2010-2016

 

1987 Inductees
  • Giles Denny (Honorary): Coach - football, baseball, track, basketball
  • Luke LaPorta (Honorary): First athletic director
  • Tony Pascale Sr. (Honorary): Key force in forming the Athletic Booster Club
  • Dorothy Meek (1923): Teacher, advisor, dedicated fan
  • Howard Hurst (1928): Baseball
  • Donald Axtmann (1930): Basketball
  • Carleton Wiegand (1941): Football
  • Fred Hurst (1946): Baseball
  • John P. Maurer (1954): Baseball, basketball
  • Robert A. Sauro (1956): Football, basketball, baseball
  • Jan Fetterly (1961): Basketball, baseball
  • Donald Langenmeyer (1973): Swimming
  • Paul Seymour (1973): Basketball, soccer
  • Kerry Quilty (1973): Lacrosse, diving
  • Len Marquart (1977):  Gymnastics
  • Susan Strahl Whitney (1977): Soccer, volleyball, basketball, softball
  • Peter Holohan (1977): Football, basketball, track
  • Kara Selig (1979): Swimming
1988 Inductees
  • Donald Nickels Sr. (1947): Basketball, football, baseball, track
  • Jackson Denny (1952): Football, basketball, track
  • Michael Hurley (1976): Swimming
  • Pamela Fischette (1980): Tennis, basketball
1989 Inductees
  • Charles Baker (1941): Baseball, football, basketball
  • Dawn Clark (1977): Basketball, volleyball, field hockey, track
  • Paul Tripoli (1980): Football, basketball, golf, track
  • Scott Henry (1982): Swimming
  • Henry Flournory (1983): Football, basketball, track, baseball
  • Timothy J. Green (1982): Football, wrestling
1990 Inductees
  • Louis Kraushaar (1967): Basketball
  • George Bauman (1968): Track
  • Chris Keevil (1976): Tennis
  • Chris Jones (1984): Football, basketball, baseball
  • Kristin Sanford (1985): Crew
  • Mark Edwards (1981): Swimming and Rowing
1991 Inductees
  • William Luttinger (Honorary): Principal, counselor, P.E. teacher, gymnastics coach
  • Harold Shreiner (1937): Football, baseball, bowling
  • Thomas Haller (1968): Gymnastics, football
  • John Bella (1974): Gymnastics
  • Michael Fadil (1981): Cross-country, indoor track, outdoor track
  • James Grant Jr. (1985): Football, track and field, basketball
1992 Inductees
  • Ann Corp (Honorary): Booster Club
  • Dr. Richard Metcalf (1959): Football, basketball, baseball
  • Mark Tretowicz (1985): Soccer, hockey, baseball
  • Sharon Dwyer White (1986): Soccer, basketball, softball
  • Shannon Dwyer (1986): Soccer, basketball, softball
1993 Inductees
  • James Funiciello (Honorary): Coach, athletic director
  • Peter Rees (1953): Football, baseball
  • Lewis LeFevere (1965): Gymnastics
  • James Mix (1970): Soccer, baseball
  • Kristina Groth Davis (1986): Basketball, soccer, softball, golf
1994 Inductees
  • Jack Johnstone (Honorary): Coach
  • Todd Richardson (1984): Football, track, basketball
  • Charie (Pascale) Crouse (1988): Soccer, softball, basketball
  • Chris Gedney (1988): Football, basketball, lacrosse
  • Scott McMahon (1989): Lacrosse, basketball
1995 Inductees
  • Frank Sofia (Honorary): Special contributor
  • Bob Yudin (Honorary): Coach
  • Carmen Vecchio (1975): Football, basketball, baseball
  • Dave McKie (1976): Football, hockey, baseball
  • Bill Pendock (1980): Football, track
  • Sharon Bedard (1981): Soccer, volleyball, basketball, softball
  • Tom Lewandowski (1983): Swimming
1996 Inductees
  • Oscar Jensen (Honorary): Coach
  • Joe Peta (1937): Football, basketball, baseball
  • Mark Berryhill (1980): Football, wrestling
  • Don Riehl (1983): Football, basketball
  • Anthony Pavone (1991): Lacrosse, hockey
1997 Inductees
  • Ron Stahl (Honorary): Special contributor
  • Julie (Aman) May (1986): Track, cross-country
  • JJ Graham (1987): Football, lacrosse
  • Tracy Greco (1988): Soccer, basketball, softball
  • Fran D'Agata (1991): Basketball
1998 Inductees
  • John and Pat Prichard (Honorary): Special contributors
  • Rich Easterly (1983): Football, lacrosse
  • Kevin Delaney (1987): Baseball
  • Don Delvy (1989): Football, basketball
  • Lynn Fields (1989): Volleyball
  • Jason Lannie (1992): Gymnastics
  • Jen Rhines (1992): Track, cross-country
1999 Inductees
  • Michael J. Bragman (Honorary): Special contributor
  • David Feikert Sr. (1950): Football, basketball, baseball, track and field, golf
  • Sue Bernardi (1986): Tennis
  • Dick Woodridge (1989): baseball, basketball
  • Kevin McGee (1992): Basketball, baseball, tennis
  • Tracy Bonoffski (1993): Swimming
2000 Inductees
  • Richard Berryhill (Honorary): Special contributor
  • Richard Easterly (1983): Football, lacrosse
  • Jeffrey Ross (1989): Football, basketball
  • Patrick Mulcahy (1994): Soccer
  • Holly Pedley (1994): Soccer, track
2001 Inductees
  • Jack Jones (Honorary): Special contributor
  • Ken King (Honorary): Coach
  • Michael Corp  (1974): Football, baseball
  • Denise Hirons (1977): Softball, gymnastics, volleyball, swimming
  • Amy Oksa (1980): Soccer, basketball, softball
  • Anthony Emmi: (1981): Football, lacrosse
  • Jeffrey Lowe  (1995): Football, lacrosse
2002 Inductees
  • Tim Woods (Honorary): Special contributor
  • Gene Grabosky (1953): Football, basketball, baseball and track teams
  • David Aman (1985): Track and field, cross country
  • Stephen Lewandowski (1987): Swimming
  • Paul Blake (1994): Football, basketball
  • Jill Finochio (1995): Soccer, softball, volleyball
  • Korey O'Malley (1997): Swimming and diving, volleyball, softball
2003 Inductees
  • Mike Marquart (Honorary): Coach
  • Gerald Metcalf (1963): Football, baseball, basketball, golf
  • Joetta Daughton (1991): Basketball, track
  • Robin Bimson (1996): Field hockey, softball
  • Jeffrey Cook (1996): Track and field, cross country
  • Brett Woodcock (1998): Football, baseball, basketball
2004 Inductees
  • Peter Freer (Honorary): Special contributor
  • Debra Araniti (1972): Volleyball, baskeball, softball, track, field hockey, tennis
  • Mark Fadil (1991): Track and field, cross country
  • Kurt Sokolowski (1994): Soccer
  • Victoria Brown (1996): Field hockey, lacrosse
  • Brian Mattoon (1999): Baseball, volleyball
2005 Inductees
  • Natalie Smith (Honorary): Coach
  • John Cataldo (Honorary): Special contributor
  • Frank Netti (Honorary): Coach
  • Michael Rawlings (1972): Football, wrestling, crew
  • Edward McMahon (1987): Football, lacrosse
  • Jodi Finochio (1993): Volleyball, softball, tennis
  • Paul Seymour (1999): Basketball, football
2006 Inductees
  • Kathryn Pavlacka (Honorary): Special contributor
  • Richard Kies (1946): Football, basketball, track and field
  • Kevin Delaney (1987): Baseball
  • Rosie Glenn Graves (1996): Soccer, volleyball
  • Daniel Colomb (1999): Gymnastics
  • Jon Ferris (2000): Basketball
2007 Inductees
  • Jack Williams (Honorary): Coach
  • Earl Hall (1985): Lacrosse
  • Kerry Dziczkaniec (1989): Basketball, soccer
  • Bruce Derrick (1998): Swimming, lacrosse, golf
  • Jeffrey Vandermeulen (2000): Hockey, lacrosse, cross country
  • Morgan Woodcock (2002): Soccer, volleyball
2008 Inductees
  • Michael Lizzio (1972): Gymnastics
  • Richard Ryan (1987): Lacrosse, Football
  • Tracy Granozio (2001): Softball
  • Kelly Polinsky Muck (1994): Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track
  • Nicholas Perioli (2003): Baseball, Basketball
  • Bruce Wilkie (1971 and Coach): Boys Golf, Girls Soccer
2009 Inductees
  • George Metcalf (1966): Football, Baseball
  • Gary Stiles (1973): Football, Wrestling, Track
  • Beth Ames Hewitt (2000): Soccer, Lacrosse
  • Kristin Deslauriers (2003): Softball, Basketball
  • Jeff Montani (1998): Baseball
  • Dan McKenna (2003): Cross Country, Indoor Track, Outdoor Track
  • Sharon Marquart (Coach): Girls Tennis, Freshman Volleyball, Girls Bowling
2010 Inductees
  • Tom Cook (1999): Basketball, Football and Lacrosse
  • Dee Darley (Coach): Volleyball
  • Tom Furr (1988): Volleyball and Basketball
  • Caitlin Lamison (2005): Softball
  • Kenna Moran (1995): Swimming
  • Brandon Spillett (2001): Lacrosse and Wrestling
2011 Inductees
  • Eric Lipton (1983): Tennis and Soccer
  • Eric Varney (1987): Football and Lacrosse
  • Scott Cassidy (1993): Baseball
  • Lauryn DePaul (2006): Softball
  • Jennifer Taormina (2004): Soccer and Track
  • Bob Millett (Coach): Hockey
2012 Inductees
  • Richard Dadabo (1988): Football
  • Michael Peplinski (1999): Soccer
  • Monica Ridgeway (2006: Indoor Track & Field and Outdoor Track & Field
  • Jessica Van der Meulen (2004): Lacrosse, Field Hockey, Indoor Track & Field
  • George Ball (Coach): Cross Country, Indoor Track & Field, and Outdoor Track & Field
  • Paul Hoag (Contributor)
2013 Inductees
  • Ashley Anderson (2002): Tennis, Volleyball and Softball
  • Bruce Beacham (1955): Baseball and Basketball
  • Jovon Edwards (1983): Basketball, Baseball, Track and Football
  • Andy Partee (1988): Basketball
  • Carmen Perrotti (1978): Football and Baseball
  • Ben White (2006): Indoor Track, Outdoor Track and Cross Country
  • Renee McKee (Coach): Girls Volleyball, Boys Junior Varsity Volleyball, Modified Girls Soccer and Girls Lacrosse
2014 Inductees
  • Brian Cronise (2005): Golf, Lacrosse and Swimming & Diving
  • Dave Hesch (1993): Soccer and Wrestling
  • George Mangicaro (Special Contributor): Football Coach, Athletic Director
  • Michael Marasigan (1992): Track, Football, Basketball and Baseball
  • George O'Leary (Coach): Lacrosse, Football
  • Sarah Spillett (2003): Volleyball and Lacrosse
  • Matt Wessinger (2008): Baseball
2015 Inductees
  • Jared Chupaila (1994): Football and Lacrosse
  • Jennifer VanderMeulen (2009): Field Hockey, Lacrosse and Indoor Track
  • Chuck Giscombe (1987): Basketball
  • Tony Pascale (Coach): Football, Basketball
  • Tyler Kamide (2009): Lacrosse, Football and Basketball
  • Jennifer Spafford (1989): Tennis, Softball and Basketball
2016 Inductees
  • Rickey Chidsey (2005): Swimming & Diving
  • Will Chidsey (2002): Swimming & Diving
  • Brooke Chupaila (1996): Volleyball
  • Tim Cody (1989): Football
  • Robert DeLong (Contributor, Coach): Guidance Counselor, Football
  • Mikey Meagher (2009): Lacrosse, Field Hockey
  • Davis Perrotti (1986): Baseball, Basketball